10 Ağustos 2010 Salı

Kıtır Kurabiye


Bu kurabiyenin adı aslında "Korova Kurabiyesi", tarifini ise Cafe Fernando 'dan almıştım. Ancak tarifin içeriğinde bulunan bazı malzemeler evde olmadığı için elimde olanlarla yapmak durumunda kaldım. Bu nedenle de adını Kıtır Kurabiye olarak değiştirdim. Tarifin kendi yaptığım şeklini yazacağım ancak orjinal malzemeleri de yanına yazacağım siz dilediğniz şekilde yapabilirsiniz. Şunu da belirtmeliyim ki tarif orjinal hali ile yapılmasa dahi çok lezzetli oldu, ev ahalisi hemen tüketti. Böyle olunca orjinal hali nasıl da lezzetli olur diye düşünmeden edemedim. İlk fırsatta Cafe Fernando'daki tarifi ile yapacağım bu kurabiyeleri.

Malzemeler
* 1 + 1/4 su bardağı (175 gram) un
* 1/3 su bardağı (30 gram) kakao
* 1/2 çay kaşığı karbonat
* 150 gram tuzsuz tereyağı, oda sıcaklığında
* 2/3 su bardağı (120 gram) şeker ----> (kahverengi şeker)
* 1/4 su bardağı (50 gram) şeker (iki şekeri de beyaz şeker kullanınca toplamda 170 gr şeker oluyor)
*1/4 çay kaşığı tuz  ----> (1/2 çay kaşığı fleur de sel VEYA 1/4 çay kaşığı deniz tuzu)
* 1 paket vanilya ----> (1 çay kaşığı vanilya özütü*)
* 150 gram damla çikolata ----> (150 gram bitter çikolata (%70 kakao), irice kıyılmış)

Cafe Fernando Notu : * Vanilya özütü marketlerde satılan toz vanilinle aynı şey değildir. Sentetik bir madde olduğu için ben tariflerimde vanilin kullanmıyorum. Vanilya özütü – yurtdışında “vanilla extract” olarak geçiyor – ortadan ikiye kesilmiş vanilya çubukları uzun bir süre alkolde bekletilerek elde ediliyor. Türkiye’de bazı şarküteriler dışında maalesef bulunmuyor. Yurtdışına giden tanıdıklarınıza ısmarlayabilir veya evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.
Vanilya özütünü evde hazırlamak için ufak boy kapaklı bir şişeye ortadan boylamasına ikiye kestiğiniz 3 adet vanilya çubuğunu sokup üzerini 1 su bardağı votka ile dolduruyorsunuz. Güneş almayan bir yerde ara sıra çalkalamak suretiyle 2 ay sakladıktan rengi zaman içinde koyulaşacaktır.

Yapılışı
1. Tarifi uygulamaya başlamadan yaklaşık yarım saat önce tereyağını buzdolabından çıkartıp oda sıcaklığına gelmesini sağlayın.
2. Un, kakao ve karbonatı bir kaba eleyin ve bir kenara ayırın.
3. Tereyağını karıştırma kabınızda iyice yumuşayana kadar çırpın. Şekerleri, vanilya özütünü ve tuzu ekleyip 2-3 dakika daha çırpmaya devam edin. Ardından elediğiniz kuru malzemeleri ekleyip mümkün olduğunca az karıştırmaya dikkat ederek bir hamur elde edin.
4. Damla çikolataları da ekleyip bir araya gelene kadar biraz daha karıştırın.
5. Hamuru tezgaha alıp ellerinizin yardımıyla toparlayın ve ikiye bölün.
6. Hamurun her iki yarısını da 4 cm çapında silindir haline getirip streç filme sarın ve buzdolabında en az 2 saat soğumaya bırakın.
7. Fırınınızı önceden 165 derece ısıtın.
8. Buzdolabından çıkardığınız silindirleri keskin bir bıçak yardımıyla 1.5 cm kalınlığında keserek önceden parşömen kağıdı serilmiş fırın tepsisine aralarında 2.5 cm boşluklar kalacak şekilde yerleştirin.
9. Kurabiyeleriniz keserken dağılırsa dert etmeyin, elinizle sıkarak bir araya getirin.
10. Tek seferde sadece bir tepsiyi fırına vermek şartıyla kurabiyeleri 12 dakika boyunca pişirin. Bu 12 dakika sonunda kurabiyeler pişmemiş gibi görünebilir ama bu sizi aldatmasın, doğru yoldasınız.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

1yorum = 1tebesüm, yorumun için teşekkür ederim, beni çok mutlu ettin =)
Google hesabınız yok ise, yorum yapmak için Adı/URL kısmını seçip yorumunuzu bırakabilirsiniz =)