4 Ekim 2010 Pazartesi

Nar (Kuytucak Narı)

   Punica granatum; yani bizim bildiğimiz adı ile nar . Bizim buralarda narlar olgunlaştı artık tezgahlarda da satılıyor, bazen Akdeniz iklimi olmayan bir yerde yaşayamazdım sanırım diyorum =) Kışın dahi 2 veya 3 gün yağmur yağsa ertesi gün kesin güneş çıkıp gülümser bir sabah...
   Adını çok sık duyduğum, Adana ve çevresinde meşhur olan Kuytucak narını fotoğrafladım sizler için. Kırmızı renkte olanları da var ancak ben beyaz (açık pembe) renkte olanları daha çok seviyorum =)


Kuytucak, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir köydür. Köyün dört tarafının dağlarla çevrili olmasıyla köy, kuytu şekilde kaldığı için adı "Kuytucak" kalmıştır. Adana iline 97, Kozan ilçesine 27 km uzaklıktadır.


 İri ve sulu taneleri olan nar oldukça tatlı, yani Kuytucak narı olarak duyduğunuzda çekinmeden alabilirsiniz =)
Nardan bu kadar bahsetmişken asıl önemli nokta olan faydalarını yazmadan konuyu kapatmak olmaz :

   Nar meyvesinin yüzde 15′inde karbonhidrat, yüzde 0,8′inde protein, ayrıca B1 ve B2 vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demir bulunmaktadır. Nar mideyi temizlemekte, deniz tutmasına karşı iyi gelmektedir. Ayrıca nar içindeki zarları ile yendiğinde mide ülserini iyileştirmektedir.

Nar suyu böbrek ve karaciğer hastalıklarına karşı çok faydalı olduğu söylenmekte.
• Nar suyu yüksek tansiyon hastalığının tedavisinde, kalp ağrılarında, basur hastalığının tedavisinde faydalı olmaktadır.
• Böbrek zafiyetine karşı nar suyu içilmesi yararlıdır.
• Nar suyunun harareti giderici özelliği bulunmakta, şeker ve kurdeşen hastalığına iyi gelmektedir.
• Kalbi kuvvetlendiren nar suyu, karaciğer zafiyetini gidermekte, mide iltihabını ve ağrısını geçirmektedir.
• Nar ekşisi şeker hastalarına tavsiye edilmektedir.
• Nar şırasının şekerle hazırlanan şerbetinin idrar söktürücü özelliği vardır.
• Romatizma ağrılarının hissedildiği eklem ve uzuvlara nar şırası sürüldüğünde, ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
• Bayılmalara karşı nar şerbeti içilmelidir. Tatlı nar suyu, ses kısıklığı ve zatürreye karşı şifalıdır.
• Narın meyvesi ve suyunun yanı sıra çiçekleri ve kabuğu da yararlarıdır. Nar çiçeği bağırsak yara ve iltihaplarını iyileştirir. Boyun tutulmasında nar çiçeği lapası boyna konursa şifalı gelir.
• Narın kabuğu çay gibi demlenerek içildiğinde, mide ve bağırsak hastalıkları ile ishal ve dizanteriye karşı oldukça faydalı olmaktadır.
 Meyveyi taze olarak yemeli veya taze sıkılmış suyunu içmeli.


    100 ml nar suyu, yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin %16’sını karşılar.  Çeşitli diyet ürünlerinde nar özü kullanılmaktadır. Çünkü nar özü şeker, kalori ve katkı malzemeleri içermemektedir.
  Nar meyvesinin kabuğu, ishale karşı (% 15'lik) çay halinde kullanılabilir. Nar, çarpıntıya iyi gelir. Mideyi kuvvetlendirir. Et kısmı ile sıkılıp içilirse, safra söker, pekliği giderir.
    Nar suyu virüs önleyici özelliğinden ötürü diş taşı temizlemede kulanılır. Nardaki tanen maddesinin kalp krizi riskin düşürdüğünü ortaya koyan çalışmalar yapılmaktadır. Nar tohumu yağının, estrojen sentezlenmesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etkili olduğu düşünülmektedir.

Kaynak 1
Kaynak 2
Kaynak 3

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

1yorum = 1tebesüm, yorumun için teşekkür ederim, beni çok mutlu ettin =)
Google hesabınız yok ise, yorum yapmak için Adı/URL kısmını seçip yorumunuzu bırakabilirsiniz =)