28 Temmuz 2012 Cumartesi

Doğu Karadeniz Turumuz - 5


Gürcistan Batum gezimizde de Konak Atmaca 53 Turizm 'i tercih etmiştik. Sabah erkenden yola çıkıp gümrük kapısına ulaştığımızda belgelerimiz firma tarafından hazırlanmıştı ,bu da bizi ekstra bir sıraya girip beklemekten kurtarmıştı. Yine de sonrasında 2 defa daha kuyruğa  girilmesi gerekmekte. 1.sırada belgelerin kontrolü Türk polisleri tarafından, 2.sırada Gürcü polisleri tarafından yapılmakta. Ancak bu 2.kontrolde, çıkışta tekrar bakılabilmesi için fotoğrafınız da çekilmekte . Pasaport gerekmiyor, yıpranmamış iyi görünümlü,yeni fotoğraflı nüfüs cüzdanınız yeterli oluyor.  Ve sınır kapısında ilk kontrolü geçtikten sonra karşınıza değişik görünümde bir bina çıkacak, önünde mutlaka fotoğraf çekilin çünkü dönüşte aynı binayı göremiyorsunuz.


Öğrendiğim her bilgiyi size aktarabilmek için kısa kısa da olsa her noktaya değinmeye çalışacağım.O nedenle biraz karışık bir yazı okuyabilirsiniz =)
Batum'a gittiğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli şey, ne olursa olsun kimseyle kavgaya girmemek. Bir tokat dahi hapis cezasına neden olabilmekte. Halkın en çok korktuğu kişiler ise polisler. Mesela sokakta yürürken tur grubundan bir bayanın yanına yaklaşıp, para dileyen çocuk, polisi gördüğü anda son hızla koşup kaçmıştı.
Gezinti sırasında çok tanıdık bir sima ile karşılaşabilirsiniz; İzmir Saat Kulesi. Gürcüler bir şeyi çok beğendiklerinde onun aynısını yaparlarmış. Hal böyle olunca, benim de aklıma acaba paramızın adını da mı taklit ettiler diye bir düşünce gelmişti. Çünkü biz paramıza LİRA,  onlar da paralarına LARİ diyor =)

Batum turuna yemekler dahil olmadığı için, "sabahtan akşama dek ne yapacağız acaba yanımıza yiyecek bir şeyler mi alsak" diye endişelenmiştik. Sonuçta başka bir ülke, yemekleri nedir ,nasıldır, içinde ne vardır insan düşünmeden edemiyor. Ama gördük ki endişelenmemizi gerektircek bir şey yokmuş. Orada Türk sokağında, restaurantlarının çoğu Türk olup, yemekleri de bu yönde pişirilen yerler mevcut. Fiyat olarak ise alacağınız yemeğin buradaki tutarından sadece bir kaç lira pahalı. Gittiğinizde tatmadan geri dönmeyin diyeceğim şey; armut suyu. Türk sokağındaki market veya bakkallardan içerisinde alkol olup olmadığını sorup alabilirsiniz. Onun dışında her yerde mevcut. Tadı armut aromalı gazoza benziyor, gazlı bir içecek ve gayet de lezzetli.Fotoğraflarda belki dikkatinizi çekmiştir, sokaklarda pek kimse yok. Görünen diğer kişiler de genelde Türkiye'den giden tur grupları. Eğer eşinizle ,sevgilinizle, nişanlınızla gitmeyi düşünüyorsanız ve biraz benim gibi kıskançsanız, gündüzleri gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz Batum'a bayanlar =) Ben meşhur güzel Gürcü kızlarını göremedim yani =) Orada insanlar gündüzleri uyur geceleri eğlenmek için uyanırlarmış. Yani sokaklar mekanlar gece canlanmaktaymış.


Gürcistan'da benzin fiyatları buradakilerin yarısı kadar, bu nedenle bazıları araçlarının depolarını genişlettirip, oradan benzin alıyor ve geri döndüklerinde satıyorlarmış. Pahalı olan şey ise giyim ürünleri, oralara gidip de kıyafet almayın yani =)
 Batum'da görülecek güzel binalar sokaklar dışında bir de dünyanın 3. büyük botanik parkı var. Tamamını gezmeniz pek mümkün değil ancak 6 saat gibi bir süre ayırırsanız olabilir. Önceleri teleferikle gezilebilmekteymiş ancak daha sonra yaşanan bir kazadan dolayı artık kullanılmamakta. Ayrıca giriş için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.


Fotoğraflara baktığınızda Batum'un gerçekten güzel, gelişmiş bir yapısı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu manzaranın diğer yüzü de var. Şatafatlı yapılar yeni yeni inşaa edilmekte. Aslında insanların çoğu yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz; kimi sadece tek odadan oluşan daracık eski evlerde yaşamakta.
Turistlerinin, gidip gezenlerinin, çoğu Türk olmasına rağmen, müzeler veya botanik parklarında Türkçe yazılara yer verilmiyor ve bu özellikle yaptıkları bir şey. İngilizce konuşan da pek yok, Türkçeyi sadece Türk lokantalarında ya da marketlerinde çalışan Gürcüler kullanmakta onun dışında dillerini bilmeniz gerekiyor eğer yalnız gitmeyi düşünüyorsanız. Bir tur firması ile gidecekseniz sorun yok.
Sonuç olarak Doğu Karadeniz'e kadar gittiyseniz Batum'u da görün derim,onun dışında özel bir çaba harcamayın ,çünkü gösterişli binaları bulunan sokakları dışında başka bir özelliği yok, yani en azından gündüzleri öyle.

2 yorum :

  1. MEKİLACIĞIM HARİKA BİR GEZİ SERİSİ OLDU SAYENDE BİZDE GÖRMÜŞ KADAR OLDUK
    ÇOOOK GÜZEL

    YanıtlaSil
  2. Ne güzel yerlermiş. Umarım birgün kısmet olur bize de oraları görmek..

    Sondan ikinci resme bayıldım..

    YanıtlaSil

1yorum = 1tebesüm, yorumun için teşekkür ederim, beni çok mutlu ettin =)
Google hesabınız yok ise, yorum yapmak için Adı/URL kısmını seçip yorumunuzu bırakabilirsiniz =)