24 Eylül 2013 Salı

D.I.Y : Anahtarlık ve Nedime Taçları

Düğün, çeyiz, eşyalar vs hazırlıkları ile uğraşmaktan, kafa yormaktan blogla ilgilenmeyeli 12 gün geçmiş !!! 12 gün !!! Aah ah her gün yeni yazılar yazabildiğim günlerimin değerini bilememişim.
 Ha ha ha =) şaka şaka,  bu telaşların bu günlerin de kendince bir güzelliği var bunun farkındayım =) Ve benim için gerçekten değerli bir o kadar da anlamlı günler bunlar. Hatta öyle ki aniden düşüncelere, hatıralara dalıp hüzünlenmekteyim. Temelde elbette ki mutluyum, ancak artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını bilmek, en basitinden "- Anne " dediğim an "- Efendim? " diyen dünyalar kıymetlisi biricik annemin her daim yanımda olmayacak oluşu, kısmet olur da Allah bana da o güzel duyguyu yaşatırsa bir gün anne olma ihtimali, bir insanı sıfırdan yetiştirmek .... daha neler neler. Yani hüzün, sevinç, endişe ile harmanlanmış duygular dünyasındayım şu sıralar. Çoğu blog yazarı arkadaşımın da yorumlarında bana destek olup tavsiyelerde bulunduğunda söyledikleri gibi sanırım aslında yapmam gereken; düşünceleri endişeleri bir kenara bırakıp, tatlı telaşların güzel zamanların tadını çıkarmaya çalışmalı.
 Daha önceki yazılarımda bahsetmiştim, nedimelerim için taçlar hazırladığımdan ve bu taçların pek de gösterişli ayrıntılı bir çalışma olmadığından. Gayet sade bir şeyler yapıyorum demiştim, biteli bir kaç gün oluyor, yayınlama kısmeti bugüneymiş =)
 
 
 Bunun dışında dekorasyon fikirleri, çalışmaları ile kafam oldukça dolu bir hale geldi, seviyorum bu tür projeleri. Mobilyaları, halıları veya herhangi bir eşyayı seçerken ya da tasarlayıp yaparken nişanlım veya ailem "Nerede kullanılacak bu , nasıl bir görüntü oluşacak?" şeklindeki soruları ile garip bakışlar atsalar da - şayet- aradığım malzemeleri, eşyaları bulabilirsem hedeflediğim bir dekorasyon var aklımda. Aslında ben çoktan düşüncelerimde evi yerleştirdim, odalarında gezip eksiklere bakıyorum ancak bunu karşımdaki kişilere ifade etmem pek mümkün olmuyor. İnşallah bu kendinden emin halim, sonuç ortaya çıktığında yerini mutluluğa bırakır =) Bakalım hep birlikte göreceğiz.
D.i.y çalışmalarına bayılıyorum, herhangi bir blogda sitede gördüğümde dikkatli bir şekilde inceler, yeri gelir o sayfalardan saatlerce çıkamam. İşte bu yüzden ben de elimden geldiğince bu yönde yaptıklarımı sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Doğal olarak bu aralar yazdığım d.i.y konulu yazılar (kısmet olursa) nişanlımla kurmayı düşlediğimiz yuvamız için hazırladığım projeler ile alakalı oluyor.
 Gelelim çalışmamıza, herkesin kolaylıkla, fazla bir masraf yapmadan deneyebileceği bir d.i.y projesi.
Kullanılmayan bir çerçeve ve eski anahtarlar , biraz da sprey boya ile sizce ne yapılabilir?
 
 
 Her ne kadar başlıkta yazdığım için heyecanı kalmasa da , evet efendim, gayet şık, anahtarlarınızı asabileceğiniz, duvar anahtarlığı. Eve geldiğinizde , evden çıkarken başa bela olan, nereye bırakıldığı bir türlü hatırlanmayan , saklanmayı seven başımızın belası anahtarlar; ya bir kaseye konmalı veya belli bir yere asılmalı ki sorun olmaktan çıksınlar. Ben anahtar askılıklarını daha bir beğendiğim için seçimimi bu yönde kullandım. "E dışarıda hazır satılan bir sürü anahtarlık var" diye düşünebilirsiniz, ancak bu proje ile eşyalarınıza, dekorasyonunuza uygun renk kontrası yaratacak anahtarlıklar yapma imkanınız var. Özellikle de benim gibi; basmakalıp , herkeste, her yerde olan en ufak bir eşyaya tahammülü olamayan, farklılıklar ülkesinin kraliçesi olduğunu hayal eden bir yapınız varsa.  Yapmanız gereken yalnızca fırçanıza biraz hayal dünyası almak.
Ve işte sonuç =)

 
 Öncelikle kullanılmayan fotoğraf çerçevesinin ön parçasını alıp sprey boya ile siyaha boyadım. Anahtarları asmak için askılık olarak yine anahtarlardan faydalandım. Bu noktada anahtarları bir kanca gibi bükebilmek benim gibi minyon bayanların yapabileceği bir iş olmadığından, baba gücünden yardım aldım. Yazık adamcağız da başlangıçta ne yapacağıma anlam veremedi ama oflaya puflaya da olsa yardım etti =) Tabi bunda biraz dır dırın da etkisi oldu sanırım =)
Askılık olarak kullanılacak eski anahtarları da büküldükten sonra yine siyaha boyadım. Duvara dayanacak ve çerçeve içinden görünen kısım içinse ince bir tahta parçası kullandım, bu parçayı da sarı renge boyadım. Hedeflediğim renk sarı değildi ancak boya almaya gittiğimde elimdeki en iyi seçeneğin bu olduğunu görünce aslında mecburi bir istikamete yöneldim. Ancak çalışma sonlandığında iyi ki de bu rengi bulmuşum dedim =)
 
 
Boyama aşamaları sonrasında çerçeveyi ahşap tutkalı ile tahta panele yapıştırdım. Askılık olan anahtarların vidalanması aşamasında yine babamın başını ağrıttım =)
İşte böyleee, siz bu çalışmayı dilediğiniz renklerde, dilediğiniz desenlerde yapabilirsiniz, dediğim gibi tek gereken hayalgücü. Yapmayı düşünenlere kolay gelsin =)
Yeni yazılarda görüşmek üzere, yine beklerim.

4 yorum :

  1. Ama bu harika bir fikir ve çok şirin bir tasarım. Zevkle kullanmanı diliyorum :)

    YanıtlaSil
  2. Çok güzel olmuşlar,özellikle anahtarlık çok yaratıcı.Güzel günlerde kullanman dileğimle :)

    YanıtlaSil

1yorum = 1tebesüm, yorumun için teşekkür ederim, beni çok mutlu ettin =)
Google hesabınız yok ise, yorum yapmak için Adı/URL kısmını seçip yorumunuzu bırakabilirsiniz =)