30 Kasım 2013 Cumartesi

Karlık Evi 'nde Balayı

         Uzuuun ve yorucu bir blog sessizliği ardından yeniden herkese merhaba. Bir önceki yazımda; düğün sonrasında balayında olduğumu belirtmiş ve döndüğümde ayrıntıları içeren yazılarıma başlayacağımı söylemiştim. Hem son güncel yayınım ardından geçen süre fazlalığından, hem de evlilik, düğün vs konularından dolayı anlatacak o kadar çooook şey var ki. Düzenli ve anlaşılır bir şekilde nasıl paylaşabilirim düşünüp duruyorum =) Hepsi zaten bir tek yazıya sığmaz, o nedenle bir süre okuyacaklarınız, düğünüm hakkındaki konuları içerecek.
          Söze balayı diyerek başladım öyle ise bu şekilde de devam edeyim. Düğünümüz 23 Kasım 'da oldu. Bu tarih her ne kadar Adana için halen bir t_shirt ve ince bir hırka giyilebilen güneşli günler yaşatmış olsa da, balayı mekanı arayışları sırasında biliyorduk ki, o tarihlerde Adana dışındaki şehirlerde hava sıcaklığı bu denli cömert olmayacaktı. Bu durumda "balayı için nereye gidilir" sorusu karşılığında Google 'ın ilk sırada sunduğu Antalya seçenekleri Kasım ayına ve aslında büyük oranda benim mantığıma uygun düşmüyordu. Deniz kenarında, bilindik otel ortamlarında tatil günlerini harcamak hiç ama hiç sevimli gelmeyen bir şeydir benim için. Mutlaka gezilip görülmeye değer bir özelliği olmalıdır gidilen şehrin. Herkesin balayı mekanları diyerek dayattığı, reklamını yaptığı, akla ilk gelen yerler benim için tamamen itici olmuştu her daim.
         Konaklanacak otel hem kendine özgü, hem evinizdeymişçesine sıcak ortamı olan, hem de bulunduğu yer gezip görülecekleri bol bir şehirde olmalıydı. Sonuçta balayı diyince illa dört duvar arasında tüketilmesi gerekmiyor bu güzel tatilin. Tam tersi birlikte bir çok yer gezip daha da renklendirilmesi gereken tatlı zamanlardandır. Eğer duvarlar arasına hapsolmaksa tercihiniz, evde kalmak daha az maliyetli bir balayı geçirmenizi sağlar bence.
         Neyse ki eşim de benimle aynı fikirdeydi ve hem harika güzellikteki yerleri gezip anılarımıza yenilerini ekledik hem de tercih ettiğimiz otel bize evimizdeki rahatlığı sunduğu için düğün yorgunluğunu attığımız oldukça konforlu bir tatil geçirdik. Biz tercihimizi Kapadokya 'dan yana kullandık ve geri dönüş zamanı geldiğinde " İyi ki de buraya gelmişiz." diyerek ayrıldık oradan.
         Çoğu konuda kendi fikir süzgecim yanında; araştırmadan, hakkındaki yorumları okumadan karar vermemeyi tercih eden ben, konaklayacağımız yer konusunda da aynı titizliği gösterip seçimimi yapmıştım. Ancak eşim Kapadokya 'da bir çok otel olduğunu ve henüz daha zaman olduğu için bir kaç yere daha bakmamı söylemişti. Baktım; günlerce, bulduğum her fırsatta araştırdım. Fakat ben kararımı çoktan vermiştim. Her ne kadar ben karar vermiş olsam da balayı yalnızca benim tatilim değildi, eşimin de içine sineceği ve onay vereceği bir yer olması gerekiyordu, doğal olarak.
         Bir gün gelip, çok güzel bir otel bulduğunu, arkadaşının tavsiye ettiğini belirtip bana fotoğraflarını gösterdi. Hemen kısa bir araştırma yaptım ve okuduğum yorumlar pek iç açıcı gelmedi. Bunu kendisi ile de paylaştım fakat balayı için gidilecek şehri büyük oranda ben belirleyince, otel konusunda kararı eşime bıraktım. Düğün sonrasındaki gün yola koyulduk akşam saatlerinde otele ulaşmıştık. Ancak yaşadığımız olumsuzluklar, eksiklikler, okuduğum ve araştırdığım şeylerin doğruluğunu kanıtladı ve ertesi gün, sabah erkenden oradan ayrıldık. O otelin adını ve ayrıntılarını doğru olmadığını düşündüğüm için yazmıyorum. Ancak Kapadokya 'ya gitmeyi düşünenler olursa iletişim kısmından bana ulaşıp öğrenebilirler.
          

 
   Her işte bir hayır vardır derler hani, işte o kötü otel sayesinde, benim daha önce araştırıp beğendiğim ve gayet de memnun kaldığımız Karlık Evi 'ne yerleştik. Toplamda konaklayacağımız 3 gece vardı, 1 gecesi diğer otelde geçince Karlık Evi için 2 gece kalmıştı. Öyle mutlu olduk, öyle memnun kaldık ki yeni "Ev"imizden , hiç bitmesin tatilimiz istedik. Çok sıcak bir ortam ve ilgi ile karşılandık. Tutabileceğimiz boş bir odanın olup olmadığını öğrenmek için beklerken dahi şık bir köşeye oturtulduk ve krakerler eşliğinde çayımızı yudumladık.
Sonrasında seçeneğimiz olan odaları görmek için oteli gezmeye koyulduk. İlk girdiğimiz oda benim daha önce de Karlık Evi 'nin internet sitesinde görüp beğendiğim bir oda idi, tamam dedik ve yerleştik. Aslında önceden odanızı beğeniyor ona göre rezervasyonunuzu yaptırıyorsunuz. Ancak bizim bu istisnai, zor durumumuzda dahi gerçekten çok memnun ve mutlu olmamızı sağladılar.
 
 
Sabah erkenden odamıza yerleştikten sonra vakit kaybetmeden Kapadokya 'nın güzelliklerini görmek için harekete geçtik. Ancak bir sorun vardı ve daha biz nasıl çözeriz bunu diye düşünmeden, Karlık Evi'nin oldukça düşünceli çalışanlarından biri olan Bukem hanım 5 dakika içinde derdimize derman sundu. Problemimiz şuydu; balayı için yer seçmiştik, gezmek  görmek istiyorduk ancak düğün telaşı ,koşturmacasından nasıl bir rota izleyeceğimizi , nereden nereye gidileceğini, nereleri mutlaka görmemiz gerektiğini, nerede ne yiyeceğimizi bilmiyorduk.  Aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz iki parşömen kağıdı, hiç bir şey bilmeden, kimseye ihtiyaç duymadan Kapadokya'nın çoğu yerini rahatlıkla keşfetmemizi sağladı.
 
 
Belki küçük bir ayrıntı ancak çok düşünceli ve oldukça yardımcı bir el oldu bizim için.
Karlık Evi 'nin sıcak ve ilgili ortamı beni kendimden geçirdi ve daha ilk dakikalarda "Hemen fotoğraflamalıyım bu güzel yeri ve paylaşmalıyım" diye düşündüm.
 
 
       Karlık Evi 'nde kaldığımız ilk gün , aracımız da olduğu için ve verilen iki bilgilendirici parşömen sayesinde Kapadokya ' nın %80 'ini gezdik. Geri döndüğümüzde balayında olduğumuzu bilen Karlık Evi sakinleri bize çok hoş bir ikram, mumlar, tütsüler ve çiçekler ile süslenmiş bir oda hazırlamıştı. Kaldığımız oda 306 numaralı MAVİ oda idi. Kutu gibi (ki bizim için gayet yeterliydi büyüklüğü) sevimli, buna rağmen oldukça konforlu, manzarası ile büyüleyici, dekorasyonu ile evdeymişsiniz hissini veren tavsiye edebileceğim bir oda.

Sürpriz ikram =)
 
 
Gece fotoğraf çekmeyi sevmiyorum ancak hazırlanan sürprizler bozulmadan karelemem ancak bu şekilde mümkündü =)

 

 
Ben her ne kadar güzel bir fotoğraf elde edememişsem de çok çok rahat, konforlu ve oldukça temiz mis gibi bir yatak.
 
 
 
 
İkinci gün yağmuru, sisi fırtınayı haber veren bulutların, penceremizdeki sabah manzarası; dümdüz bir vadi sonunda dağlar, üzerinde çarşaf gibi serilmeye hazır gökyüzü.

Minik bir de keyif balkonumuz vardı, tüm vadiyi ve Uçhisar Kalesi 'ni kucaklayan.
 
 İlk güne tam tezat nitelikte yağmurlu ve kapalı bir hava ile karşılaştık ikinci gün. Buna rağmen kalan kısımları da görebilmek için düştük yollara ancak bir önceki gün gayet hoş olan sıcaklık artık o denli ılıman değildi, buz kestiriyordu, haliyle fazla süre kalamadık dışarılarda. Elimizdeki tavsiye mekanlar listesinden bir yer seçip yemeğimizi yedikten ve hediyelik eşyalarımızı da aldıktan sonra odamıza döndük. Ve 2. bir sürpriz ile karşılandık.

 
Üzerinde eşimin ve benim adımızın yazılı olduğu , Abdullah Şen ve Karlık Evi sakinlerinin ikramı olan özel yapım şarap çok hoş bir hatıra ve jest oldu bizim için. Hatıra demişken öyle de kalsın istedik, bozmadan aldık evimize getirdik.
 
 
 
 
Otel, oda artı kahvaltı şeklinde çalışmakta. Kahvaltı için restoran kısmı öyle hoş dekore edilmiş ki, sanki evinizdeki yemek odasına geçiyorsunuz. Kahvaltıdaki gıda çeşitliliğini saymak zaman alacağı için bir kaç kare fotoğrafladım, ancak bunlar yalnızca masamıza sığanlar, bunun yanında servis sehpasında roka salata vs de mevcuttu. Çayımızı da termosta sıcak sıcak yanımıza getirdiler. Bardaklarımız boşaldıkça doyasıya doldurup içtik.

 
 
 
Mevsim olarak baharda veya yazın gitmiş olsaydık daha yeşil manzaralar ile konaklayacaktık belki ama inanın bu hali dahi müthişti. Hatta eşimle, kar yağdığında kışın nasıl güzel olur buralar diye düşünmüştük.
 


 
 
 
Karlık Evi'nden otel olarak bahsetmek bana göre hiç yeterli bir tanımlama değil, adı üstünde ev demek en güzel tabir olacaktır. Sanki bir eşimizin bir arkadaşımızın dostumuzun evinde misafir olarak kalmışız hissini veren bir mekan. Daha netleştirmek ve gözünüzde hayalinizde canlandırabilmenizi kolaylaştırabilmek adına bol bol fotoğraf çektim, elimden geldiğince de paylaşmaya çalışıyorum.
 
 

 
Vadi manzaralı; tavla, satranç oynayabileceğiniz çok sıcak şirin bir köşe.

 Resim atölyesi kısmında yapılan resimlerin yer aldığı koridorlar.
 
 İki gün dahi de olsa hatıralarımızda gerçekten hoş bir yer edinen, kapısından çıkıp aracımızda yol almaya başlarken iyi ki de gelmişiz, iyi ki de burada kalmışız dedirten bir evimiz oldu Kapadokya'da. Bir tebessüm, küçük sürprizler, biraz ilgi öyle güzel kapılar açıyor ki insan kalbinde, buradan Karlık Evi çalışanlarına yeniden ve yeniden çok çok teşekkür ediyoruz.
Ayrılırken, aracımız ardından su dökerek gerçekten bir dost yuvasına veda ettiğimizi hissettiren   Bukem hanıma da sevgiler yolluyoruz.
Kaleme almayı unuttuğum veya merak ettiğiniz detaylar için, iletişim bilgileri için, nasıl bir yermiş burası , odaları nasılmış tüm bu sorularınızın cevabı için sizi  Karlık Evi 'nin sitesine yönlendireyim.
Bugün için anlatabileceklerim şimdilik bu kadar. Düğün, kına, balayı vs diğer tüm konuları sonraki yazılarımda okuyabilirsiniz.

25 yorum :

 1. çok güzel bir tercih olmuş balayı için :)bir kaç ay önce 2 günlük kısa bir tatilde biz yaptık karlık evinde bizde çok memnun ayrıldık otele girerken otel sahibi bahçede yetiştirdiği domateslerden hediye etti mesela bana bu yeterince sıcak bir karşılamaydı kalan 2 günlük zaman oraya doymaya yetmemişti bahçede kahvaltı enfesti biz 303 turkuaz odada kalmıştık manzara olağan üstüydü giderken bizi birde kışın şömide patates yemek için davet ettiler oraların tadı kışın bir başka oluyormuş fırsat bulabilirsek birde kışın gitmeyi düşünüyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen tatlım biz de çok memnun kaldık ve doyamadık çok hoş bir ortamı vardı. tekrar gitmeyi düşünüyoruz.

   Sil
 2. Aynı odada kalmıştık biz de balayında...Mekan güzel ancak yoldan geldiğimizde ikram ettiklerini bile ekstraya yazacak kadar düşünceli(!)olduklarından son gidişim oldu oraya....Bahçeden çiçekleri toplayaıp odaya serpip al sana ambians demesini romantizm zannediyorlar...Şahsen ben memnun kalmadım o paraya o günlerinizi daha mükemmel geçirebilirsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. adsız yorumcu arkadaşım, bahsettiğiniz sorunlar ile biz karşılaşmadık, ki önceden oldukça araştırdım , giden kişilerin tecrübelerini yorumlarını okudum, şayet olumsuz tek bir nokta olduğunu öğrenseydim yorumlardan ben de oraya gitmeyi tercih etmezdim. Ancak dediğim gibi olumsuz bir şey ben daha önce duymadım ve kendım de yaşamadım. Bahçedeki çiçekler konusunda söylediklerinize gelecek olursam, gidip çiçekçiden çiçek alsalar o zaman romantizim daha mı iyi olur? çiçek çiçektir sonuçta, balayında olan insan ortamın huzuruna odaklanır , çiçekler nerden gelmiş ona bakılır mı bilmem, ben bakmadım, aradığım temiz bir ortam sıcak bir mekan, ve güler yüzlü ilgili çalışanlardı ve bunları bulduk. biz memnun kaldık.

   Sil
  2. Ben adsız yorumcunun farklı bir yerden bahsettiğini düşünüyorum. Çünkü karlık evinde ekstraya yazmayı bir kenara bırakın, yola çıkarken yanımıza belki lazım olur diye su veren bir personel vardı. Memnuniyetsiz bir kişilik kendisi sanırım.

   Sil
  3. Kesinlikle, ben de çok şaşırdım bu yoruma aslında, bu kadar düşünceli ve ilgili olan bir mekan için bu kadar negatif bir düşünce olabileceğini hiç beklemiyordum.

   Sil
 3. Çok sakin huzurlu bir yere benziyor. Kış için çok güzel kaçamak yapılır haftasonu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen tatlım, çok huzurlu sakin bir ortam kesinlikle kışın hoş olabilir biz de düşünüyoruz.

   Sil
 4. Tebrik ederim, ömür boyu mutluluklar..

  YanıtlaSil
 5. okuyunca açıkçası gitmeyi görmeyi ve kalmayı çok istedim.daha nice balayı tadında gezileriniz olsun canım.sevgiler..

  YanıtlaSil
 6. Merhaba, 3-6 aralık tarihleri arasında da biz Karlık evindeydik balayı için. Siz çok iyi anlatmışsınız. Ben de şiddetle balayı için tavsiye ediyorum karlık evini. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle bir daha gitsek mekan aramadan yine burayı tercih ederdik :)

   Sil
 7. Tesafufen buldgumuz ve ilk bulusmamizda gittigimi bir yer. Harika insanlar ve getçek samimiyet. İyiki varsiniz. yildönde tekrar bulusmak uzere..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet , çok samimi ve ilgili çalışanları ile bir evden farksız huzurlu bir ortam.

   Sil
  2. Arkadaşlar güvenilir bir ortam mi balayı için

   Sil
  3. Kesinlikle çok memnun kaldık guvenilir

   Sil
 8. Balayında nereye gitmeye karar vermeden önce nasıl bir balayı istediğinize karar vermelisiniz. Son zamanların en gözde balayı tercihleri MaldivlerKoh SamuiBali ve Seyşeller ve Mauritius çok özel balayı adalardır. Sessiz, sakin, huzurlu sadece dinlenmek için bir balayı tatili istiyorsanız Maldivler tüm isteklere rahatlıkla cevap verecektir. Dünyada çok moda olan Türkiye’de de yeni tanınmaya başlayan Tayland’ın Samui adası da çok şık sıradışı lüks restaurantlar ve oteller bulunmaktadır. Samui adasında gezilip görülecek yerler ve katılabileceğiniz günü birlik turlar oldukça fazladır. En iyi balayı destinasyonları hakkında balayı Uzmanı ve Seyahat danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 9. Ben de 13-15 şubat tarihleri arasında balayı için rezervasyon yaptırdım. İnşaallah beklediğimden de güzel olur. Ben 105 numaralı odayı tercih ettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz çok memnun kalmıştık, diğer kaynaklarda okuduğum yorumlar da başka kişiler de memnun kaldığını belirtiyordu. Sizin tercih ettiğiniz tarihlerde kar olması muhtemel gibi. Dilerim çok güzel bir balayı geçirirsiniz. Negatifliklere değil de mutluluğunuza odaklanırsanız güzel anılar ile döneceğinize inanıyorum. Şimdiden tebrik ederim.

   Sil
 10. Benim düğünüm 22 kasımda 23 kasım gibi karlık evine gitmeyi istiyoruz ama gezilecek yerler olması konusunda kararsız kaldık ve kasım karlık evi için uygun bi ay mı dır ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhabalar,
   biz de 23 kasım günü evlenmiş ve ertesi gün yola koyulup karlık evine gitmiştik. Gezilecek yerler konusunda fotoğraflardan vs az da olsa görmüşsünüzdür peribacaları, göreme , ürgüp nasıl bi yerdir. balayı sırasında fazla aktivite yapabilmek zamanınıza bağlı. isterseniz sabah erken saatte ucan balon ile gezintiye cıkın isterseniz doğanın oluşturduğu peri bacalı vadileri gezin alış veriş noktalarından hediyelikler ve hatıra esyalar alın. zaten karlık evinde cevreyı bilmediğinizi belirtince size fotoğraflarda da gördüğünüz gibi iki adet yol gösterici broşür veriyorlardı. dilerim her sey gonlunuzce olur.

   Sil
 11. bizde beğendik karlık evini fakat ufak bir sorunumuz var o da alkol ile :). alkollü ortamları pek sevmiyoruz acaba giden arkadaşlar yardımcı olabilir mi ?

  YanıtlaSil
 12. Ya burayı bende çok begendim ama herkes kışın gitmiş 28 haziran da gitmeyi düşünüyorum balayı için yazın nasıl olur?

  YanıtlaSil

1yorum = 1tebesüm, yorumun için teşekkür ederim, beni çok mutlu ettin =)
Google hesabınız yok ise, yorum yapmak için Adı/URL kısmını seçip yorumunuzu bırakabilirsiniz =)