20 Mart 2014 Perşembe

Keçe Ekmek Sepeti

Neredeyse 1 ay olacaktı yeni bir şeyler yazmayalı. Yazacak bir şeyler olmamasından değil; moralsizlikten, üzüntüden insan yazamıyor, eli varmıyor bir türlü tuşlara. Dışarıdan soğuk biri gibi görünsem de olaylardan oldukça etkilenen bir yapım var. Haberleri izlemekten, çocukluğumdan beri oldum olası hiç hoşlanmamışımdır. Bir trafik kazası, bir hastalık haberi vs her ne olursa olsun sanki ben yaşıyormuşum gibi hissederim. Sadece televizyonda izlemek değil; birisi oturup karşımda anlatsa dahi boğulurum, bunalım hallerine bürünürüm, gözlerim dolar.  
Bu nedenle kendimi zorlayarak da olsa genelde gazete sayfalarını okuyarak haberdar olmaya çalışıyorum gelişmelerden. Dünya çok acımasız zaten, bir de üstüne neden insanlar birbirine acımasızca davranır anlamak istemiyorum. 

Bu çalışmamı neredeyse 1,5 - 2 ay önce yapmıştım, ancak , dediğim gibi yayınlayasım gelmedi bir türlü.
Neyse konuyu değiştirmek istiyorum ...


Evlenmeden önce, ailemle müstakil bahçeli bir evde yaşıyordum, şu an ise apartmandayız. Sabahları ve akşamları apartman görevlisi katları gezerek ekmek dağıtıyor. Her dağıtım zamanında da kapıyı çalıp gidiyor ve bu duruma henüz alışkın olamayan ben, aniden duyduğum " diridiridiriiiiii " şeklindeki tiz zil sesi ile irkilmekten sıkılmıştım.
Bir kaç defa diğer apartman sakinleri gibi ben de kapı koluna poşet bağlama yöntemini uyguladım. Ancak sonrasında düşündüm; dağıtımı yapan adam her katın kapısındaki poşeti çözüp parayı alacak içinden, ekmeği koyacak ve sonra yeniden poşeti kapıya bağlayacak, sitede 6 blok var bu da bir başka ayrıntı. 
Sonra ben de düğümlenmiş poşeti açmakla uğraşacağım, zaten görüntü olarak da hoş değil. 
Birden aklıma işte bu fotoğraflarda gördüğünüz fikir geldi. Hem kapıya asması kolay, hem görevli için daha az eziyetli, hem de daha şık görünüyor =)


Ekmekliğin yapımında kalın tabaka keçe kullandım, arka kısmında ise kapı koluna asıp çıkarması kolay olması açısından cırtcırtlı bir kısım yaptım. 
Annem ziyaretime gelip mutfakta gördüğünde ise " Aaa ben de istiyorum bundan. " dediğinde ne için hazırladığımı açıkladım, sonuçta " müstakil evde ekmek dağıtımı yokken ne yapacaktı böyle bir şeyi =))) " diye düşünmüştüm. Ancak o da, bu kez yeni bir kullanım şekli ile bir başka fikir ortaya çıkmasını sağladı. 
Yani bir tane de annem için hazırlayacağım bu sepetten =)


Karşılaştığım çoğu kişi " Eee evlilik nasıl gidiyor? " diye sorular sorup duruyor. Herkese tek tek cevap vermek de yorucu yani =) O nedenle beni tanıyan ve blogumu okuyanlar varsa buradan topluca cevap vereyim istedim. "Evlilik, normal gidiyor efendim, bildiğiniz evlilik gibi işte. " Arada bir karşılıklı şımartmalar, arada bir fikir çatışmaları, hır gürle geçiyor işte.
Yukarıdaki fotoğraf da; üzerinde pijaması, elinde kumanda, ayağında ev terlikleri ile televizyondaki maçı izleyen koca faktörüne hazırladığım şımartmalık atıştırmalıklar =) 
Tüm bunların yanında bildiğiniz gibi eşim, bana fotoğraf makinesi hediye etmişti. Şimdilerde hiç durmadan fotoğraf çekmek istiyorum. 
Fotoğraf sayesinde daha önce "Mekila Kimdir?" başlıklı yazımda ve "Hakkımda" kısmında da belirttiğim şekilde, Green Gables 'ın Anne 'i gibi bir hayal dünyasına sahip olan ben; kendi bakış açımla, hayal dünyam ile çevremi nasıl gözlemlediğimi, hayatı nasıl yaşadığımı resmedebiliyorum. Yakaladığım güzel hayat anlarını somutlaştırıp kalıcı hale getirebiliyorum.
Çektiğim fotoğraflar birikmeye başladı bu nedenle de onları yayınlayabileceğim bir başka blog hazırlamakla da meşgulüm ayrıca. Umarım güzel bir sonuç çıkar ortaya.
Herkese mutlu günler =)

2 yorum :

  1. ekmeklik fikri ve sonucu çok güzel olmuş.. ellerine sağlık. evliliğinin güzel gitmesine de çok sevindim. sevgiler....

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkürler canım, ekmeklik süper işe yarıyor, poşet ile vs uğraşmıyorum, asıyorum, ekmek dağıtan görevli de çabucak alıyor parayı bırakıyor ekmeği, ayrıca kapıda poşet görüntüsünden daha hoş.

      Sil

1yorum = 1tebesüm, yorumun için teşekkür ederim, beni çok mutlu ettin =)
Google hesabınız yok ise, yorum yapmak için Adı/URL kısmını seçip yorumunuzu bırakabilirsiniz =)