11 Nisan 2014 Cuma

Portakal Çiçeği Karnavalı

Adana' nın en çok sevdiğim yanı bahar geldiğinde, sokakta yürürken ya da pencerenizi açtığınızda , hafif esen rüzgarda dahi mis gibi portakal çiçeklerinin kokusunu duyumsamak. Gerçi bu konuda çevremizde giderek artan betonlaşmadan dolayı artık endişe duymaya başlamış olsam da umarım buna bir çözüm bulunur. Önceleri şehir içinde kafanızı ne yöne çevirseniz görebileceğiniz portakal ağaçları, artık şehir dışında, çoook uzak bahçelerde kalır olmaya başladı ki bu da bence çok çok üzücü. Öyle ki portakal bahçesi önüne kurulmuş ve bahçeden yeni toplanan portakalların satıldığı, ahşap, derme çatma tezgahlar da artık yok oldu. Pazarlar ya da marketler dışında artık nereden alabileceğiz taze taze toplanmış bu güzelim meyveyi bilmiyorum =(
İşte bu konuya olumlu bir katkısı olabileceğini düşündüğüm; "Hey! Bakın, baharda arıları neşeden dans ettiren bu güzelim koku, bir başka şehirde böylesine bol duyumsanamaz , bu güzelim çiçekler bir başka şehirde böylesine bol görülemez . O nedenle sahip çıkın portakal ağaçlarımıza, bir portakal fidanı da siz dikin bahçelerinize." şeklinde mesaj verebilir dediğim bir karnaval başlıyor Adana'da.
Bugün itibariyle 3 gün sürecek olan; Nisan'da Adana'da - Portakal Çiçeği Karnavalı yani Türkiye'nin ilk sokak karnavalı başladı. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenmişti ancak haberdar olmadığım için katılmamıştım. Açıkçası bu defa bu  etkinlikten haberdar olmamanın ihtimali dahi yoktu. Çünkü sosyal medyada veya şehir içindeki detaylarda çok güzel bir tanıtım dikkat çekiyordu.
Karnaval kapsamında şehrin çeşitli yerlerinde, ki bu yerler oldukça fazla, bir çok etkinlik var. Ünlü sanatçıların yer aldığı konserler, her türlü sanatlar sergiler, dans gösterileri, fotoğraf çekilim platformları ve daha neleeer neler. Detaylı programa ve her türlü bilgiye Nisan'da Adana'da adresinden ulaşabilirsiniz. Dün gece çok şiddetli bir yağmur vardı buralarda. Hava durumu da bu 3 günlük süreç için havanın kapalı olduğunu belirtiyor. Dilerim, en azından gece geç bir saate dek, bu durumdan öteye gitmez ve hava sadece kapalı olmakla kalır =)
Adı üstünde karnaval olunca, etkinlik içerisinde yer alan görevli ya da sanatçılar dışında, dahil olan Adana halkı içinde de renkli kostümlere ya da aksesuarlara sahip bir çok kişi görebiliyorsunuz. İşte ben de o ortamla bütünleşebilmek, daha renkli olabilmek, eğlenip mutlu olabilmek adına, portakalı andıran bu mini top hat (tepe şapkası) hazırladım.


Sentetik, tabaka keçeden her ne kadar portakal çiçeğinin benzerini birebir yapmak biraz zor ihtimal olsa da; ben genel olarak bakıldığında,  portakalı yaprakları ve çiçeği ile anımsatan bir aksesuar yapmaya çalıştım. Şayet sizde de bu izlenim uyandıysa başarılı olmuşum demektir =)


Yapraklarda ve şapkayı çevreleyen kuşak kısmında ıslak keçeden yaptığım yaprak ve kordonu kullandım. Kaplama ve çiçeklerde ise sentetik ,tabaka keçeden yararlandım. 


Eğer Adana'da veya yakın bir şehirde iseniz;  karnaval var sokaklarında Adana'nın, durmayın evinizde, katılın siz de =)
Ha bu arada karnaval konsepti gereği beyaz mendillerinizi de almayı unutmayın yanınıza =)
İyi eğlenceleeeer.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

1yorum = 1tebesüm, yorumun için teşekkür ederim, beni çok mutlu ettin =)
Google hesabınız yok ise, yorum yapmak için Adı/URL kısmını seçip yorumunuzu bırakabilirsiniz =)