9 Mayıs 2014 Cuma

Mersin - Mihrican Yaylası

Merhabalar, yine uzun ara verdim ne yazık ki yazılarıma :(  Ancak şimdiden heybemde 4 yeni konu var kaleme almak için. Yani mani çıkmadıkça artık daha sık yazmaya çalışacağım inşallah. 
Blogumu çok özlemiştim, aslında yazı yazamasam da bırakılan yorumları yayınlamak,soruları cevaplandırabilmek ve diğer blog dostlarımın yazılarını takip edebilmek için hep buralardaydım.
Madem ki uzun bir aradan sonra devam edeceğim, temel görünüme fazla dokunmadan, yeni bir header ile canlılık fark katmak istedim kelimelerimin size ulaşan penceresine. Umarım beğenilir :)


Dönüşten sonraki bu ilk yazımda, 2 hafta kadar önce, bir pazar günü keşfettiğimiz Mersin'in Mihrican yaylasına yer vereceğim.
Amacımız hafta sonu güzel bir piknik yaparak; baharın büyüleyen kokuları ve ışıldayan güneşi ile bütünleşip, şehir stresini üzerimizden atmaktı.
Adana'da da güzel yerler var ancak bu kez bir değişiklik olsun dedik ve Mersin'e doğru erkenden yola koyulduk.
Piknikte 3 genç çifttik. Aslında evli olarak ilk pikniğimiz idi eşim ile ve çok farklı, güzel bir duyguydu :) 2 çift Adana'dan 1 diğeri de Mersin'den buluşup devam ettik yolculuğumuza. Biz Adana'dan giden grup, tam olarak rotamızı bilmiyorduk. Temelde Mersin'de bir yere gidecektik ama net bilgimiz yoktu. Hedefimize Mersin'den katılan çiftimiz yön verdi. Manzaraları, güzellikleri görebilmemiz adına biraz dolambaçlı yollardan götürülmüş olduğumuz ve Adana - Mersin arası mesafeyi de dahil edince buna, biraz uzun süren bir yolculuk olmuştu benim için. Belki de ilk defa görülecek bir yere duyulan merak dolayısı ile bitmek bilmez gelmişti yol, bilemiyorum ancak buna değdi mi derseniz, kesinlikle !!! Çünkü yol boyunca çok güzel yaylalardan, köylerden, manzaralardan geçtik. Öyle ki bazen, "Mersin mi burası yani? Sanki Karadeniz'de yol alıyorum." dedirtti.

Sonuç olarak piknik yapacağımız yere işte böyleee bir tepeden baktık. Nasıl bir güzellikti; balık tutan, yanında getirdiği portatif sandalyesini aracının yakınına koyup açtığı müzik ile ruhunu dinlendiren, piknik sofrasını çoktan toplayıp çay keyfine geçmiş, bir ağacın gölgesinde çimlere uzanmış insanlar, top oynayan çocuklar. 


Gördüğünüz bu göl aslında yapay, ancak ortam ile doğa ile öyle bütünleşmiş ki asla aklınıza gelmiyor yapay olduğu.


Havanın serinliğini, temizliğini anlatmama hiç gerek yok adı üstünde,yayla. Ki zaten yukarıdaki fotoğraftan da anlaşılacağı üzere, dağ ardından gelen sisler ortamı tasvir etmekte en güzel kanıt.


Hava güzel, ortam güzel, manzara güzel, yol da biraz zaman alınca ne olur, acıkılır :) Adanalılar olarak ilk ne yapılır? Yeşillik görüldüğünde hemen mangal yakılır. Öyle ki Adana'dan km.lerce uzakta refüjde dahi mangal yapan bir topluluk görürseniz, büyük oranda Adanalı olabilirler :) Yemek hazırlıkları noktasında hanımlar kadar beyler de oldukça başarılı işler çıkardı, yetenekli eşler bulmuşuz yani :)  


Ve mangal varsa, yanında olmazsa olmazları, tazecik biberleeer :) 
Daha önce bu kadar çok yemek yediğimi hatırlamıyorum, yaylada 1 hafta kalınsa 2 kilo alınabilir bence.


Gölü geride bırakıp, yaylanın yerleşim merkezine doğru yol aldıkça çevremizde gördüğümüz şirin evler, hayal dünyası durulmayan beni, hemen hikayeler yazmaya, masallarda gezinmeye başlattı. Ancak haksız mıyım söyler misiniz? Şu minik kulübe görünümlü evde, yeşillikler içindeki mis gibi temiz havalı yerde yaşayan insan nasıl yaşlanır, nasıl mutsuz olur?


Veee bu da dönüş rotasında seçtiğimiz bir başka yolda karşılaştığımız muhteşem güzellikteki bir manzara.
Mihrican Yaylasına gitmeyi düşünenler için, yayla; Fındıkpınarı- Demirışık Köyünün 1 km kuzeyinde ve Mersin'e 50 km uzaklıkta yer alıyor.
Herkese mutlu hafta sonları dilerim.

3 yorum :

 1. Orman havası her zaman iştah açar ve orada her yeneni farklı bir lezzeti olur. Mersin'de geçti çocukluğum çok severim, burnumda tütüyor havası, suyu.

  YanıtlaSil
 2. Mersinliyim ama sizden öğrendim bu yeri ve müthişmiş gerçekten resimlerinizle yorumlarınızla canlılık kazandırmışsınız gezintiye, gidilecek yerler listesinde ilk sırayı alır yaylamız, sevgilerle sevgi

  YanıtlaSil
 3. Hüaeyin ALTIN24 Ocak 2018 16:07

  mehrican;ı tepeden izleyen soğukpınar yaylasında üç yıldan beri yaylacıyım. harika kelimesi ancak burada anlamını bulur. niyemi? inanırmısınız deniz manzarası var, mehrican gölü manzarası var,yağmur sonrası çukurovanın bütün kirli-dumanlı havası temizlendiği için çukurova tam bir tava gibi önünüze serilmi. hele geceleri gökyüzündeki yıldızları nasıl sayabiliyorsan, çukurovadaki bütün yerleşim yerlerini, güneşin doğma vaktinde osmaniye-hasanbeylideki(namı diğer;gavurdağı) rüzgar enerji sistemlerini dahi görebiliyorsunuz. Allahın yaratma san'atını ancak bu kadar izleyebilirsiniz.

  YanıtlaSil

1yorum = 1tebesüm, yorumun için teşekkür ederim, beni çok mutlu ettin =)
Google hesabınız yok ise, yorum yapmak için Adı/URL kısmını seçip yorumunuzu bırakabilirsiniz =)