14 Temmuz 2014 Pazartesi

D.I.Y : Kot Yenileme

Adana'nın kavurucu sıcağında, tatile gitmeyi planladığımız gün için geri sayımdayız eşim ile. Her sabah şu kadar gün kaldı , bu kadar saat kaldı deyip, o günü hemen geçsin istediğimizden hesaba katmıyoruz =)
Sıcak kavurucu olunca dışarılarda dolaşamıyor insan. Zaten Adana neredeyse terk edilmiş durumda. Ramazan ve sıcaklar dolayısı ile herkes kaçabileceği yerlere kaçtı =) Geriye kalanlar iş vb mecburi nedenler ile kaldı. Boş sokaklara bakınca, ateş gibi esen hafif rüzgar ile bir an için, yolun bir yanından diğer yanına western filmlerindeki çalı yumaklarından yuvarlanacak diye bekliyor insan =) 


Hal böyle olunca yeni bir şeyler yapmak için fırsat çıkıyor. Ben de gardırobumu resetlemek için giydiklerim giymediklerim, giymeyip de ayrılmaya kıyamadıklarım olarak kıyafetlerimi seçerken; uzun yıllar kahrımı çeken, buna rağmen diz kısmında mini minnacık bir iplik pırtlamasından başka bir sorun çıkarmamış olan emektar kotumu, zamane kotlarına ayak uydurması adına kesikler ile yenilemeye karar verdim. Ne günlere geldik arkadaş, keserek pantolon mu yenilenirmiş ?!
Tanrııım !!!
Sanırım yaşlanıyorum =) 


Şimdi efeniiiim, siz de kot kesmek , pardon yenilemek istiyorsanız öncelikle kendisinden vazgeçme noktasına geldiğiniz, " Kıyarım yahu ben buna, ne olacak " dediğiniz herhangi bir kotunuzu seçiyorsunuz. Sonrasında gözlerinizi bir an dahi ayırmadan pantolona dikip nasıl bir model istediğinizi düşlüyorsunuz.
Ardından alıyorsunuz makası elinize planladığınız yerden kesikleri atıyorsunuz.


Ben gibi fazla plancı iseniz veya " Mekila, ben ,senin yaptığın gibi olsun istiyorum modelini " simetrik kesikler olsun diyorsanız, pantolonun ön kısmında uygun gördüğünüz mesafedeki aralıklar ile fotoğrafta da gördüğünüz gibi kesiyorsunuz. Ardından yıkanacak olan çamaşırlar ile birlikte makineye atıyorsunuz, bir adet pantolon için makine tabi ki çalıştırılmaz, enerji israfı, cık cık cık çok yanlış.
Gördüğünüz iplik saçaklarını kot, makinede yıkandıktan sonra elde ediyorsunuz, cımbız iğne vs ile uğraşmadan çok kısa sürede sonuç elde ediyorsunuz hem de mis gibi temiz çamaşır kokusu ile =) 


Ben kesikleri büyükten küçüğe olacak boyutlar ile yaptım. Siz elbette farklı modeller deneyebilirsiniz, sonuçta her şey hayal gücünüze bağlı, ben tarifi verdim, pastayı kusursuzlaştırmak, lezzetlendirmek size kalmış  =) 
Herkese mutlu haftalar dilerim.

2 yorum :

  1. çok severim geri dönüşümü, eskiden daha da meraklıydım. eski bir kıyafetimle vedalaşmadan önce onu nasıl başka şeye dönüştürebilirim diye epey mesai harcardım doğrusu:) sizinki de modaya uyarak hayata kazandırılmış. iyi günlerde ve de güle güle kullanın :))

    sevgiler...

    YanıtlaSil
  2. burasıda çok sıcak mekilam ama eminim ora daha berbattır.kot yenileme fikri süper ve uygulamasını çok güzel yapmışsın.güle güle giy kuzum :)

    YanıtlaSil

1yorum = 1tebesüm, yorumun için teşekkür ederim, beni çok mutlu ettin =)
Google hesabınız yok ise, yorum yapmak için Adı/URL kısmını seçip yorumunuzu bırakabilirsiniz =)