14 Ekim 2014 Salı

Hurmalı Pratik Pasta


Bayramda önce benim, ardından da eşimin memleketine gitmiştik. Eşimin köyünden dönerken orada bolca yetişen, meşhur narlarından ve kara hurmadan çokça getirdik. Öyle ki ; eşe dosta komşuya da dağıtmamıza rağmen bize kalan miktar yine de tüketebileceğimizden fazlaydı. Aslında bu durum , benim " Bitiririz yahuuu bu kadarcık şeyden ne olacak " diyip çuvalı bol keseden doldurtmamdan kaynaklıydı. Fakat hurma sevdasından gözü dönmüş halde hareket ettiğimi, yesek de tükenmeyen hurma dağı ile her gün mutfakta göz göze geldikçe yeniden yeniden anladım. Normalde ağızda kekremsi tat bırakmayan yani olgunlaşmış, kahve renkli olan hurmanın kıvamı jölemsi gibidir ve sırf bu yüzden benim de pek sevmediğim bir meyve idi. Şimdi hem hurma sevmeyip hem de gözü dönmüş şekilde çuvalları doldurtan insan nasıl oluyor diyebilirsiniz. Şöyle ki ; kara hurma denilen hurmanın bu türü ( belki çoğunuz biliyordunuz ancak ben yeni öğrenmiştim) aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere dıştan bakıldığında sarı renkte, olgunlaşmamış , sert bir hurmayı andırsa da görüntüye aldanmamak gerek. İlk defa bu meyve ile karşılaştığımda aynı ön yargı ile "Bunlar olmamış ki yenilmez" diyip geri çevirmiştim. Ancak ısrarlardan dolayı pes edip tadına baktığımda " Amannnnnn Tanrııımm !!! " didim =)))  
Bildiğiniz elma gibi kütür kütür yiyorsunuz ama asla ağzınızda kekremsi tat oluşturmuyor ve her ne kadar dışından sarı, ham gibi görünse de içi kahverengi ve bol şekerli, nefissss. Hmmm sanırım bu kadar anlatınca canım çekti 2 tane kapıp hemen geliyorum, devam edeceğim yazmaya =)


Evet nerede kalmıştık ? İşte bildiğim ancak farklı bir türünü keşfettiğim bu lezzetli meyvenin stoğunu fazla yapıp yemekle bitiremeyince tüketmek için farklı yollar düşünmeye başladım. Uzun zamandır da evde pasta yapmayınca hurmalı pasta arayışına koyuldum. Sonuç olarak normalinde cici bebe ile yapılan bir pastada karar kıldım. Ama evde cici bebe yoktu, " E petibör ile de olur canım herhalde " diyip işe koyuldum. Oldu mu derseniz, oldu canım hem de nefis oldu =) 


Pastanın yapılışı için net bir ölçü veremeye çalışacağım fakat hazırlayacağınız kişi sayısı veya pasta kabı için miktarları dilediğiniz şekilde değiştirebileceğiniz için önemli olan içeriğini anlatmak. 
Ben standart dikdörtgen borcam kap kullandım. Bu durumda malzeme miktarları :
- Yarım paket petibör bisküvi
- 1 paket kremşanti
-1 su bardağı süt krem şanti için
- 1 çay bardağı süt bisküvileri ıslatmak için
- 1 adet muz
- 1 çay bardağı ceviz üzerine serpmek için
- 5-6 adet hurma

Tarifin orijinalinde kullanılan hurma yumuşak olgunlaşmış cinsteki hurma olduğu için kabukları soyulup dilimlenerek kullanılmıştı. Benim kullandığım hurma elma gibi sert olunca kabuklarını soyup çekirdeklerini ayıkladıktan sonra rondodan geçirip iyice doğrayarak krema kıvamına getirdim.
Kabın alt kısmına öncelikle bisküviler soğuk süte batırılıp çıkarılarak dizilir, ardından hazırlanan krem şantinin yarısı dökülüp iyice yayılır. Üzerine dilimlediğiniz veya rondodan geçirdiğiniz hurmanın yarısını da aynı şekilde ilave edilir. Sonrasında halka halka dilimlenen muzlar her yeri kapatacak biçimde dizilir Ve bisküvi aşamasına dönülerek aynı işlemler 2. defa tekrar edilir. 2. katta muz yerine ceviz serpiştirilir ve pasta kabının ağzı streç film ile kapatılıp buzdolabında servis edileceği süreye dek dinlendirilir. 

Az malzeme ile çabucak yapılan, buna rağmen tadı harika bir tarif, misafirler için pratik bir pasta. 
Afiyet olsun, sevgiler.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

1yorum = 1tebesüm, yorumun için teşekkür ederim, beni çok mutlu ettin =)
Google hesabınız yok ise, yorum yapmak için Adı/URL kısmını seçip yorumunuzu bırakabilirsiniz =)