8 Mart 2016 Salı

Doğum Fotoğrafçım

Veeeee Mekila bloguna geri döner =) Ne de çok özlemişim bilgisayarımı, klavyeden ekrana düşen cümlelerimi ve onların sizin pencerenize ulaşmasını. Uzun zamandır görüşemediğim yakın dostlarım ile kucaklaşıp , Türk kahvesi eşliğinde hasret gidermek gibi şu satırları yazmak. Ama hayatta her şey insanlar için, ayrılıklar olsun elbet , fakat her daim böyle tatlı , güzel nedenler uğruna olsun. Önceki yazılarımı okumamış olanlar merak edecektir ;  bu uzun ayrılığın sebebi olan tatlı neden ; minik bir beyefendinin annesi olmuş olmamdır =)
9 aylık emek , fedakarlık , kimi zaman zorluk dolu süreç sonunda 1 Şubat günü bebeğime kavuştum. Bu tarih benim için daha önce de kendi doğum günüm olması nedeniyle anlam içerirken , artık Allah'ın bana verdiği en güzel doğum günü hediyem nedeniyle daha güzel, daha büyük , daha mutluluk verici bir anlam içerir oldu. Binlerce kez şükürler olsun, Maşallah .
Çocuğunuz ile aynı tarih doğmanın tek bir kötü yanı ; kendi doğum günü kutlamalarınızın pabucunun büyük ihtimal dama atılacak olmasıdır =) Artık oğlumun doğum günü pastaları kenarına iliştireceğim bir adet mum ve "Anneciğim ben de hüüüüffffleyebilir miyim?" soruları ile yetineceğim sanırım =) Olsun , en güzel hediye en güzel kutlama onun bir gülüşüdür benim için.
Benim anlatacağım, sizin de merak ettiğiniz bir çok detay var biliyorum.Bu defa sondan başlayalım bakalım =)
İnstagram hesabımı veya facebooktaki fotoğraf sayfamı takip edenlerinizin bildiği üzere amatörce de olsa fotoğraf ile ilgilenmekteyim. Gerek doğaya dair, gerek yaptığım el emeği ürünlere dair ve gerekse çevremdeki kişilerin fotoğraflarını karelemek olsun kendimi geliştirmek adına ve sevdiğim için çektiğim bir çok fotoğraf bulunmakta. Ancak söz konusu kendi bebeğinizin doğum fotoğraflarını çekmek olunca ve cep telefonlarındaki gibi selfie çubuğunu profesyonel fotoğraf makinelerine monteleyip doğum anınızı çekemeyeceğinize göre  "Terzi, söküğünü dikemez." demek durumunda kalıyorsunuz.
Bebeğini dünyaya getirdiği o an ,  her anne olacak kişi için ne kadar önemli bir an ise elbette benim için de öyleydi ve kontrolüm dahilinde olmayan veya göremeyeceğim, kaçıracağım anları profesyonel bir göz ile yakalamak , kalıcı kılmak istiyordum."  Doğum fotoğrafım olsa ne olur olmasa ne olur " diye düşünenler de vardır içinizde elbet fakat ben, kendi bebeklik veya çocukluk fotoğraflarıma her baktığımda "Ebeveynlerim iyi ki de onlarca film alıp, fotoğraflar çekip, tab ettirerek  zamanı dondurmayı, anıları somutlaştırmayı ihmal etmemişler." diyorum. Günümüzde fotoğraf çekmek , artık herkes için , telefon ekranındaki küçük bir noktaya dokunmak kadar kolay gibi görünse de aslında anıları tüketip siliyoruz. Dijital dünyanın, teknolojinin bu denli gelişmesinin en kötü yanlarından birisi de bu. Güzel bir gülüş, bir hatıra yakalanıyor ve dijital aletler ile dijital dünyaya hapsediliyor, kimi zaman ise telefon galerilerinde unutulup "Yeterli hafıza yok, yer açılsın mı?" sorusu karşılığında silinip gidebiliyor. İşte bu nedenle ne kadar çok gelişirse gelişsin teknoloji , ben yine de fotoğrafların kaybolmayacak, yer açılması için silinmeyecek minik kartonlara basılıp albümler halinde nesillere, anılara kalmasından yanayım.
Kendim yaşayıp mutlu olduğum bir konuda eğer mümkün ise imkanlar el veriyorsa neden bebeğim için de bir şeyler yapmayayım dedim. Yani benim doğduğum zamanlar tabi ki fotoğraf makineleri bu kadar yaygın değilmiş; ya siz gidermişsiniz fotoğrafçının stüdyosuna ya da onu çağırırmışsınız eve bebeğinizin fotoğrafını çektirmek adına. Şimdi ise kolayca ve profesyonelce bu dileğiniz gerçekleşebilecekken neden es geçilsin ki ?
Biz de eşim ile es geçmek istemedik ve şimdi dönüp sonuca baktığımızda doğru karar vermişiz demekteyiz. Bu doğru karar için ise epey bir zaman araştırma yaptım. Az çok da olsa sahip olduğum fotoğrafçı bakışı ile baktım diğer fotoğrafçıların deklanşör sonuçlarına. Başta her insan gibi ben de " Sonuç güzel olsun fotoğrafçı kim olursa olsun " düşüncesi ile başladım araştırmalarıma. Ancak daha sonra deneyimlerini yazan kişilerden ve okuduğum yazılardan kaynaklı olarak doğum anı çekimlerinde fotoğrafçınızın desteği , ilgisi , yönlendirmesi , psikolojik etkisi gerçekten önemli bir unsurmuş. Tüm bu faktörleri değerlendirince doğum öncesi, sırası ve sonrasını fotoğraflaması için Hande Ürkmez hanım ile iletişime geçtim. Daha ilk anda telefondaki sıcak kanlı konuşması ile açıklamalar yapması, benim gibi ince eleyip sık dokuyan birinin sorularına bıkmadan yorulmadan cevaplar vermesi doğru seçim yönünde ilerlediğimin birinci kanıtı olmuştu bile.


Doğum fotoğraflarının çekilmesi için vizör ardındaki profesyonel gözlerin sahibinin de anne olması ; o anda hangi detayların yakalanması gerektiğinin çok iyi farkında olunmasını sağlayan artı bir unsur elbette. Ve bu unsur elde edilecek sonuçların, fotoğrafların iyi olacağına dair insanda, fazladan bir iç rahatlaması sağlamakta. Çünkü sizden bir kaç adım önde olan hemcinsiniz ; daha siz dile getirmeden gerek doğum zamanı gerekse çekime dair aklınızdaki sorulara cevaplar vererek stresinizin büyük oranda azalmasını sağlamakta. Öyle ki Hande hanım gelene dek oldukça tedirgin, gergin , sessiz bekleyiş halindeki hastane odamız, kendisinin gelişi ile bol neşeli bir hale geldi. Yani ben kendi açımdan doğum öncesi tüm korku ve streslerimi Hande hanımın sayesinde çok büyük oranda attım. Hastane odasında size eşlik eden kişilerden birinin , doğum anında da yanınızda olacağını bilmek ise fotoğraf çekimi konusunu çoook çok aşan, psikolojik destekle alakalı bir nokta. Bu yönden de Hande hanıma yeniden teşekkür ederim =)


Heyecan, merak ,mutluluk dolu ; hayatımızın yeni bir dönemini başlatan, evladımızın doğum zamanı, yaşadık gördük desek de Hande hanımın çektiği fotoğraflara baktığımızda " Ne de çok detay varmış fark etmediğimiz, aslında ne de farklı görünmekteymiş baktığımızı sandıklarımız. " dedirtti bize. Fotoğraflarımıza kavuştuğumuzda daha da büyüyerek yine yeniden yaşadık o sevinci . Şimdi yıllarca kalacak, inşallah büyüdüğünde bebeğimize hatıra olacak duygu dolu çoooook güzel  bir arşivimiz var. Bunun için Hande hanıma ; harcadığı emekler ayırdığı zaman adına teşekkür ederiz. Yeniden daha başka nice güzel günlerde yine birlikte çalışmak isteriz.


Eğer sizler de Adana ' da bebeğinizin özel günlerinin veya doğumuna dair anlarının kalıcı olmasını sağlayacak ; kaliteli, güvenilir, duygu ile işlenmiş fotoğraflarına sahip olmak isterseniz, kendi adıma kesinlikle Hande Ürkmez 'i tavsiye ederim =) Gönül rahatlığı ile iletişime geçip , bu güzel ve önemli anların özenle titizlikle yakalanıp somutlaştırılarak hatıralarınıza eklenmesini sağlayabilirsiniz.
Kendisinin çalışmalarına, çekimlerine dair daha fazla fotoğrafa, detaylara ve iletişim bilgilerine şuradaki web sayfasından  ve facebook sayfasından  ayrıca instagramda da @handeurkmezphotography profilinden ulaşabilirsiniz. 


Devamını oku...